Jakie produkty zawierają błonnik?



Aby nasz organizm pracował prawidłowo powinniśmy spożywać od 20 do 40 gramów tego składnika odżywczego dziennie. Dieta, do której przywykliśmy w Polsce, dostarcza nam około 10 g – to o wiele za mało, dlatego jeśli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o niedoborze tego składnika (na przykład zaparcia), powinniśmy uzupełnić swoją dietę o bogate w błonnik produkty. Zadanie to nie powinno się okazać trudne, bo produkty z błonnikiem są u nas dostępne w każdym sklepie. Najważniejsze źródła błonnika to warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste.

Warzywa


Niektóre spośród warzyw stanowią bogatsze źródło błonnika niż inne. Do tej grupy zaliczyć możemy na przykład fasolę, brokuły, brukselkę, kapustę czy kalarepę. Co ma najwięcej błonnika? Według wyliczeń dietetyków absolutnym zwycięzcą w tej kategorii okazują się być suche nasiona białej fasoli i soi. W stu gramach tych warzyw znajdziemy aż 15, 7 gramów błonnika. W niewielkim stopniu ustępują im suche nasiona grochu – tutaj jest to 15 gramów błonnika na 100 gram produktu. Kolejne miejsca zajmują suche nasiona soczewicy (8,9/100), chrzan (7,3/100), zielony groszek (6/100) i bób (5,8/100). Wprowadzenie tych warzyw do naszej diety powinno bardzo poprawić działanie naszych jelit i sprawić, że związane z niedoborami błonnika problemy zaczną stopniowo znikać.

Owoce


Również wśród owoców znajdziemy liczne produkty bogate w błonnik. Zdecydowanie najbogatszymi w ten składnik owocami okazują się być porzeczki. Czarne zawierają aż 7,9 gramów błonnika na 100 gramów owoców. Czerwone tylko niewiele mniej – 7,7/100. Kolejne miejsca w zestawieniu najlepszych źródeł błonnika wśród owoców zajmują: maliny (6,7/100), białe porzeczki (6,4/100), awokado (3,3/100), czarne jagody (3,2/100) i agrest (3/100). Pozostałe produkty zawierające błonnik w dużych ilościach wśród owoców to: gruszki, owoce kiwi, cytryny, jabłka, poziomki, mandarynki, grejpfruty, brzoskwinie, pomarańcze, truskawki, banany i wiele innych. Najmniej błonnika znajdziemy w arbuzach – zaledwie 0,3/100 g.

Produkty pełnoziarniste


Aby wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie „w czym jest błonnik?”, nie sposób pominąć trzeciej niezwykle istotnej grupy pokarmów, czyli produktów pełnoziarnistych. Składnik ten zawarty jest między innymi w ciemnym pieczywie, ciemnych makaronach czy kaszy gryczanej. Jakie produkty zawierają błonnik w największych ilościach w tej grupie? Wśród pieczywa, najwięcej błonnika znajdziemy w pełnoziarnistym chlebie pszennym (6,91/100) oraz w pełnoziarnistych pszennych bułkach (6,89/100). Pozostałe produkty pełnoziarniste trudno podzielić na podkategorie. Przenżytna mąka pełnoziarnista to aż 14,60 gramów błonnika w 100 gramach produktu.

Inne produkty bogate w blonnik


Warzywa, owoce, pieczywo i makarony to nie wszystko. Właściwie możemy znaleźć błonnik w czym chcemy, może pomijając słodycze (choć na przykład orzechy dodawane do czekolady zawierają go już w niemałych ilościach). Kilka spośród odpowiedzi na pytanie „co zawiera błonnik?” na pewno nie kojarzy się ze zdrowym odżywianiem się. Weźmy chociażby popcorn (nawet 15,13/100 g) czy chipsy ziemniaczane (4,62/100 g).